DME683K630V
DME683K630V
Part Number: DME683K630V
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: ETR Electronics
Description: .068uF 630V ETR DME Orange Dip
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Package / Case Radial
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Applications General Purpose
  • Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
  • Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
  • Size / Dimension 0.669" L x 0.256" W (17.00mm x 6.50mm)
  • Capacitance 0.068 µF
  • Voltage Rating - DC 630V