DME603K630V
DME603K630V
Part Number: DME603K630V
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: ETR Electronics
Description: .06uF 630V ETR DME Orange Dip
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Package / Case Radial
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Applications General Purpose
  • Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
  • Voltage Rating - DC 630V
  • Size / Dimension 0.650" L x 0.236" W (16.50mm x 6.00mm)
  • Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
  • Capacitance 0.06 µF