DME333K630V
DME333K630V
Part Number: DME333K630V
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: ETR Electronics
Description: .033uF 630V ETR DME Orange Dip
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Package / Case Radial
  • Capacitance 0.033 µF
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
  • Applications General Purpose
  • Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
  • Voltage Rating - DC 630V
  • Size / Dimension 0.472" L x 0.236" W (12.00mm x 6.00mm)