DME273K630V
DME273K630V
Part Number: DME273K630V
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: ETR Electronics
Description: .027uF 630V ETR DME Brown Dip
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Package / Case Radial
  • Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm)
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
  • Applications General Purpose
  • Capacitance 0.027 µF
  • Voltage Rating - DC 630V
  • Size / Dimension 0.472" L x 0.217" W (12.00mm x 5.50mm)