DME123K630V
DME123K630V
Part Number: DME123K630V
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: ETR Electronics
Description: .012uF 630V ETR DME Brown Dip
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Radial
  • Tolerance ±10%
  • Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
  • Applications General Purpose
  • Capacitance 0.012 µF
  • Voltage Rating - DC 630V
  • Size / Dimension 0.433" L x 0.177" W (11.00mm x 4.50mm)