DM19FD122JO3RH
DM19FD122JO3RH
Part Number: DM19FD122JO3RH
Product Classification: Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer: Simic
Description: 1200 pF 5% 500V Mica Capacitor
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Package / Case Radial
  • Features General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Capacitance 1200 pF
  • Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
  • Voltage - Rated 500 V
  • Dielectric Material Mica
  • Lead Spacing 0.343" (8.70mm)
  • Size / Dimension 0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm)