DM19EF680JO3RH
DM19EF680JO3RH
Part Number: DM19EF680JO3RH
Product Classification: Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer: Simic
Description: 68 pF 5% 1000V Mica Capacitor
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Package / Case Radial
  • Features General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
  • Capacitance 68 pF
  • Dielectric Material Mica
  • Lead Spacing 0.343" (8.70mm)
  • Voltage - Rated 1000 V
  • Size / Dimension 0.620" L x 0.170" W (15.70mm x 4.30mm)