DM15FD391FO3RH
DM15FD391FO3RH
Part Number: DM15FD391FO3RH
Product Classification: Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer: Simic
Description: 390 pF 1% 500V Mica Capacitor
  • Features General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±1%
  • Capacitance 390 pF
  • Height - Seated (Max) 0.339" (8.60mm)
  • Voltage - Rated 500 V
  • Dielectric Material Mica
  • Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
  • Size / Dimension 0.460" L x 0.180" W (11.70mm x 4.60mm)