DM15ED500JO3RH
DM15ED500JO3RH
Part Number: DM15ED500JO3RH
Product Classification: Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer: Simic
Description: 50 pF 5% 500V Mica Capacitor
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Package / Case Radial
  • Features General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Height - Seated (Max) 0.339" (8.60mm)
  • Voltage - Rated 500 V
  • Dielectric Material Mica
  • Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
  • Capacitance 50 pF
  • Size / Dimension 0.440" L x 0.160" W (11.20mm x 4.10mm)