DM15ED330GO3RH
DM15ED330GO3RH
Part Number: DM15ED330GO3RH
Product Classification: Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer: Simic
Description: 33 pF 2% 500V Mica Capacitor
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Radial
  • Features General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±2%
  • Height - Seated (Max) 0.339" (8.60mm)
  • Capacitance 33 pF
  • Voltage - Rated 500 V
  • Dielectric Material Mica
  • Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
  • Size / Dimension 0.440" L x 0.150" W (11.20mm x 3.80mm)