DM1200ID
DM1200ID
Part Number: DM1200ID
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Danisense A/S
Description: CURRENT TRANSDUCER 1200A
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • Accuracy -
  • Sensitivity -
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Package / Case Module, Single Pass Through
  • Output Ratiometric, Current
  • Response Time 1µs
  • Frequency DC ~ 300kHz
  • Current - Supply (Max) 120mA
  • Sensor Type Flux Gate, Closed Loop
  • Current - Sensing 1200A
  • Voltage - Supply ±14.25V ~ 15.75V
  • Linearity ±0.0001%