DLNDF250HTOR
DLNDF250HTOR
Part Number: DLNDF250HTOR
Manufacturer: Hoff-Trex®
Description: CONN QC RCPT 1210AWG F YLLW .250
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Contact Material Brass
  • Contact Finish Tin
  • Gender Female
  • Color Yellow
  • Insulation Fully Insulated
  • Termination Crimp
  • Terminal Type Standard
  • Wire Gauge 10-12 AWG
  • Tab Width 0.250" (6.35mm)
  • Tab Thickness 0.032" (0.81mm)
  • Insulation Diameter 0.031" (0.79mm)
  • Length - Overall 0.945" (24.00mm)
  • Tab Length 0.295" (7.49mm)