DLC0096AZP01SF-4
DLC0096AZP01SF-4
Part Number: DLC0096AZP01SF-4
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: DLC Display Co.,Ltd
Description: GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 0.96"
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Background Color -
  • Display Mode Transmissive
  • Interface SPI
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED
  • Diagonal Screen Size 0.96" (24.38mm)
  • Touchscreen Non-Touch
  • Display Type TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
  • Dot Pixels 80 x 160
  • Controller Type ST7735
  • Viewing Area 10.80mm W x 21.70mm H