DL2000UB-10V
DL2000UB-10V
Part Number: DL2000UB-10V
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Danisense A/S
Description: CURRENT TRANSDUCER 2000A
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • Accuracy -
  • Sensitivity -
  • Output Ratiometric, Voltage
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Package / Case Module, Single Pass Through
  • Response Time 1µs
  • Frequency DC ~ 300kHz
  • Sensor Type Flux Gate, Closed Loop
  • Current - Sensing 2000A
  • Voltage - Supply ±14.25V ~ 15.75V
  • Linearity ±0.002%
  • Current - Supply (Max) 190mA