DIP12-1A75-13L
DIP12-1A75-13L
Part Number: DIP12-1A75-13L
Product Classification: Reed Relays
Manufacturer: Standex-Meder Electronics
Description: REED RELAY, 1 FORM A, SPST-NO, 1
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Contact Material -
  • Termination Style PC Pin
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Coil Type Non Latching
  • Coil Voltage 12VDC
  • Must Operate Voltage 8.4 VDC
  • Contact Form SPST-NO (1 Form A)
  • Must Release Voltage 1.8 VDC
  • Contact Rating (Current) 500 mA
  • Seal Rating -
  • Coil Current 12 mA
  • Coil Resistance 1 kOhms
  • Operate Time 0.5 ms
  • Switching Voltage 500VAC, 500VDC - Max