DHS20P100A-CL420
DHS20P100A-CL420
Part Number: DHS20P100A-CL420
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Diwell Electronics
Description: [AC(TRUE RMS)/DC] 0~100A 4~20MA
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Number of Channels 1
  • Part Status Active
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Mounting Type -
  • Package / Case -
  • Response Time -
  • Current - Supply (Max) -
  • Operating Temperature -20°C ~ 80°C
  • Accuracy ±1%
  • Sensitivity -
  • Polarization Unidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Current - Sensing 100A
  • Sensor Type Current Switch
  • Linearity -
  • Voltage - Supply 20V ~ 30V
  • Frequency 50Hz ~ 400Hz