DGH506Q2R7
DGH506Q2R7
Part Number: DGH506Q2R7
Manufacturer: Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Description: CAPACITOR 50F -10%, +30% 2.7V TH
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Package / Case Radial, Can
  • Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
  • Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
  • Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
  • Capacitance 50 F
  • Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 85°C
  • Tolerance -10%, +30%
  • Voltage - Rated 2.7 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm @ 1kHz