DGH206Q2R7
DGH206Q2R7
Part Number: DGH206Q2R7
Manufacturer: Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Description: CAPACITOR 20F -10%, +30% 2.7V TH
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Package / Case Radial, Can
  • Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
  • Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
  • Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
  • Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 85°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm @ 1kHz
  • Tolerance -10%, +30%
  • Voltage - Rated 2.7 V
  • Capacitance 20 F