DGH155Q5R5
DGH155Q5R5
Part Number: DGH155Q5R5
Manufacturer: Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Description: CAP 1.5F -10%, +30% 5.5V TH
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Qualification -
  • Size / Dimension 0.669" L x 0.335" W (17.00mm x 8.50mm)
  • Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
  • Package / Case Radial, Can
  • Voltage - Rated 5.5 V
  • Capacitance 1.5 F
  • Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 85°C
  • Tolerance -10%, +30%
  • Lead Spacing 0.472" (12.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm @ 1kHz