DGH106Q2R7B
DGH106Q2R7B
Part Number: DGH106Q2R7B
Manufacturer: Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Description: CAPACITOR 10F -10%, +30% 2.7V TH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Termination PC Pins
  • Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case Radial, Can
  • Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
  • Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
  • Capacitance 10 F
  • Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 85°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm @ 1kHz
  • Tolerance -10%, +30%
  • Voltage - Rated 2.7 V