DFVDMT250/H
DFVDMT250/H
Part Number: DFVDMT250/H
Manufacturer: Hoff-Trex®
Description: CONN QC RCPT 1210AWG F YLLW .250
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Gender Male
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Non-Mating End Insulated
  • Contact Material Brass
  • Contact Finish Tin
  • Length - Overall -
  • Color Yellow
  • Termination Crimp
  • Terminal Type Standard
  • Wire Gauge 10-12 AWG
  • Tab Length -
  • Tab Width 0.250" (6.35mm)
  • Tab Thickness 0.032" (0.81mm)