DFNAK3-076C-D1
DFNAK3-076C-D1
Part Number: DFNAK3-076C-D1
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: IXYS
Description: TVS DIODE 76VWM 125VC 2DFN
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Applications -
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Bidirectional Channels 1
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 125V
  • Power - Peak Pulse -
  • Capacitance @ Frequency 2200pF @ 10kHz
  • Voltage - Breakdown (Min) 85V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 76V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3000A (3kA) (8/20µs)