DFNAK3-066C-D1
DFNAK3-066C-D1
Part Number: DFNAK3-066C-D1
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: IXYS
Description: TVS DIODE 66VWM 110VC 2DFN
  • Bidirectional Channels 1
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
  • Power - Peak Pulse -
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 110V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 66V
  • Capacitance @ Frequency 2700pF @ 10kHz
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3000A (3kA) (8/20µs)
  • Voltage - Breakdown (Min) 72V