DDP1200-US48-PC
DDP1200-US48-PC
Part Number: DDP1200-US48-PC
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Enedo
Description: AC/DC CONVERTER 48V 1200W
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 3
  • Voltage - Output 3 12V
  • Current - Output 3 300 mA
  • Voltage - Output 1 48V
  • Type Enclosed
  • Efficiency 94%
  • Features Universal Input
  • Voltage - Output 2 5V
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Power (Watts) 1200W
  • Voltage - Input 85 ~ 305 VAC
  • Current - Output 1 15.6 A
  • Voltage - Isolation 1.8 kV
  • Size / Dimension 9.21" L x 4.00" W x 1.61" H (234.0mm x 101.6mm x 41.0mm)
  • Approval Agency CB, CE, cURus, UKCA
  • Applications ITE (Commercial), LED Lighting
  • Standard Number 60950-1; 62368-1; UL 8750
  • Current - Output 2 720 mA