DD78M200EX-14
DD78M200EX-14
Part Number: DD78M200EX-14
Product Classification: D-Sub Connector Assemblies
Manufacturer: Positronic
Description: CONN D-SUB HD PLG 78POS SLDR CUP
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Rows 4
  • Features -
  • Contact Finish Gold
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Color Blue
  • Connector Type Plug, Male Pins
  • Contact Type Signal
  • Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Backset Spacing -
  • Contact Material Copper Alloy
  • Connector Style D-Sub, High Density
  • Current Rating (Amps) 5A
  • Dielectric Material Polyester, Glass Filled
  • Wire Gauge 22-30 AWG
  • Termination Solder Cup
  • Contact Form Machined
  • Number of Positions 78
  • Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) High Density
  • Voltage Rating 300V