DD15M4R2N00/AA
DD15M4R2N00/AA
Part Number: DD15M4R2N00/AA
Product Classification: D-Sub Connector Assemblies
Manufacturer: Positronic
Description: CONN D-SUB HD PLG 15POS R/A SLDR
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Contact Finish Gold
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Color Blue
  • Connector Type Plug, Male Pins
  • Contact Type Signal
  • Contact Finish Thickness Flash
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Wire Gauge -
  • Number of Positions 15
  • Mounting Type Through Hole, Right Angle
  • Contact Material Copper Alloy
  • Connector Style D-Sub, High Density
  • Number of Rows 3
  • Termination Solder
  • Flange Feature Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E) High Density
  • Current Rating (Amps) 5A
  • Dielectric Material Polyester, Glass Filled
  • Contact Form Machined
  • Voltage Rating 300V
  • Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
  • Features Board Lock, Mounting Brackets
  • Shell Material, Finish Steel, Clear Chromate Plated Zinc
  • Backset Spacing 0.450" (11.43mm)