DCK20C650HB
DCK20C650HB
Part Number: DCK20C650HB
Product Classification: Diode Arrays
Manufacturer: IXYS
Description: SIC SCHOTTKY DIODE COMMON CATHOD
  • Qualification -
  • Package / Case TO-247-3
  • Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
  • Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
  • Supplier Device Package TO-247 (IXTH)
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 60A
  • Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
  • Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.55 V @ 10 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 650 V