DCK10I650HA
DCK10I650HA
Part Number: DCK10I650HA
Product Classification: Types of Rectifier Diodes
Manufacturer: IXYS
Description: SIC SCHOTTKY DIODE 650V 10A TO-2
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
  • Package / Case TO-247-2
  • Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
  • Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
  • Supplier Device Package TO-247
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.55 V @ 10 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 650 V
  • Capacitance @ Vr, F 398pF @ 1V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io) 30.4A