DA18W440C1040BF
DA18W440C1040BF
Part Number: DA18W440C1040BF
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: LTF technology LLC
Description: DA18W 120V Series
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Outputs 1
  • Mounting Type -
  • Termination Style Wire Leads
  • Efficiency 85%
  • Power (Watts) 18 W
  • Topology -
  • Operating Temperature 0°C ~ 90°C
  • Approval Agency CE, UR
  • Weight 0.309 lb (140.16 g)
  • Type Constant Current
  • Voltage - Input (Min) 110VAC
  • Ratings IP64
  • Dimming ELV, Triac
  • Voltage - Input (Max) 130VAC
  • Current - Output (Max) 440mA
  • Standard Number UL 1310, UL 8750
  • Features OCP, OTP, SCP, OVP
  • Voltage - Output 10 ~ 40V
  • Size / Dimension 3.03" L x 1.22" W x 0.83" H (77.0mm x 31.0mm x 21.0mm)