D8025H48BPLB2A
D8025H48BPLB2A
Part Number: D8025H48BPLB2A
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Pelonis Technologies
Description: FAN AXIAL 80X25MM 48VDC WIRE
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Bearing Type Ball
  • Fan Type Tubeaxial
  • Power (Watts) 2.4 W
  • Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
  • Approval Agency CE, cUL, UL
  • Size / Dimension Square - 80mm L x 80mm H
  • Width 25.00mm
  • Voltage - Rated 48VDC
  • Termination 3 Wire Leads
  • RPM 3000 RPM
  • Static Pressure 0.140 in H2O (34.9 Pa)