CZRUC52C5V6-HF
CZRUC52C5V6-HF
Part Number: CZRUC52C5V6-HF
Product Classification: Single Zener Diodes
Manufacturer: Comchip Technology
Description: DIODE ZENER 5.6V 150MW 0603C/SOD
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
  • Power - Max 150 mW
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 1 V