CY7C1340A-66AI
CY7C1340A-66AI
Part Number: CY7C1340A-66AI
Product Classification: Memory
Manufacturer: Galvantech
Description: IC SRAM 4MBIT 66MHZ
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Supplier Device Package -
  • Programmable Not Verified
  • Memory Type Volatile
  • Write Cycle Time - Word, Page -
  • Voltage - Supply 3.3V
  • Memory Size 4Mbit
  • Package / Case 100-TQFP
  • Memory Format SRAM
  • Technology SRAM
  • Memory Organization 128K x 32
  • Clock Frequency 66 MHz