CX60-24S1-UNIT
CX60-24S1-UNIT
Part Number: CX60-24S1-UNIT
Product Classification: USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
Manufacturer: Hirose Electric Co Ltd
Description: PLUG, INSIDE UNIT, 24 POS, FEMAL
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Contact Finish Gold
  • Shielding Shielded
  • Ingress Protection -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Termination Solder
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Insulation Color Black
  • Number of Ports 1
  • Mounting Type Board Edge, Straddle Mount
  • Mounting Feature Horizontal
  • Number of Contacts 24
  • Gender Plug
  • Mating Cycles 10000
  • Shell/Shielding Material Steel, Stainless
  • Specifications USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1))
  • Connector Type USB-C (USB TYPE-C)
  • Current Rating (Amps) 0.25A, 1.25A