CTMMP5015F-100M
CTMMP5015F-100M
Part Number: CTMMP5015F-100M
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Central Technologies
Description: SMD Shielded Power Inductor
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Shielding Shielded
  • Inductance 10 µH
  • Current Rating (Amps) 12 A
  • DC Resistance (DCR) 34mOhm
  • Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)
  • Size / Dimension 0.543" L x 0.508" W (13.80mm x 12.90mm)