CTMMP2712F-1R0M
CTMMP2712F-1R0M
Part Number: CTMMP2712F-1R0M
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Central Technologies
Description: SMD Shielded Power Inductor
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Shielding Shielded
  • Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
  • Inductance 1 µH
  • Size / Dimension 0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
  • DC Resistance (DCR) 10mOhm
  • Current Rating (Amps) 17 A