CTLL2012SF-68NJ
CTLL2012SF-68NJ
Part Number: CTLL2012SF-68NJ
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Central Technologies
Description: SMD HIGH FREQCER MULTIL INDUCTOR
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Tolerance ±5%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package 0805
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Current Rating (Amps) 300 mA
  • DC Resistance (DCR) 800mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test 100 MHz
  • Inductance 68 nH
  • Type Multilayer
  • Frequency - Self Resonant 700MHz
  • Material - Core Ceramic
  • Q @ Freq 18 @ 100MHz
  • Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)