CTH8F-822K
CTH8F-822K
Part Number: CTH8F-822K
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Central Technologies
Description: 8200UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Package / Case Axial
  • Supplier Device Package Axial
  • Height - Seated (Max) -
  • Q @ Freq -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test 1 kHz
  • Tolerance ±10%
  • Type -
  • Material - Core -
  • Current Rating (Amps) 250 mA
  • Inductance 8.2 mH
  • Frequency - Self Resonant 300kHz
  • DC Resistance (DCR) 6.32Ohm Max
  • Current - Saturation (Isat) 293mA
  • Size / Dimension 0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)