CTCDRH74F-470M
CTCDRH74F-470M
Part Number: CTCDRH74F-470M
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Central Technologies
Description: 47UH SMD SHIELDED POWER INDUCTOR
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Inductance Frequency - Test 1 kHz
  • Supplier Device Package -
  • Shielding Shielded
  • Type -
  • Package / Case Nonstandard
  • Material - Core -
  • Inductance 47 µH
  • DC Resistance (DCR) 260mOhm Max
  • Current - Saturation (Isat) 880mA
  • Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
  • Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)