CT4032-A65BSWF
CT4032-A65BSWF
Part Number: CT4032-A65BSWF
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Allegro MicroSystems
Description: AEC-Q100 GRADE 1, 65A, 500KHZ TM
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Supplier Device Package -
  • Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Grade Automotive
  • Accuracy ±1%
  • Qualification AEC-Q100
  • Voltage - Supply 3V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
  • Current - Supply (Max) 7mA
  • Polarization Bidirectional
  • Linearity ±0.1%
  • Response Time 500ns
  • Frequency DC ~ 500kHz
  • Sensor Type Magnetoresistive
  • Sensitivity 30.8mV/A
  • Current - Sensing ±65A