CT4022-A40BSN8
CT4022-A40BSN8
Part Number: CT4022-A40BSN8
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Allegro MicroSystems
Description: AEC-Q100 GRADE 1, 40A, 500KHZ TM
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package 8-SOIC
  • Grade Automotive
  • Accuracy ±1%
  • Qualification AEC-Q100
  • Voltage - Supply 3V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
  • Current - Supply (Max) 7mA
  • Polarization Bidirectional
  • Linearity ±0.1%
  • Response Time 500ns
  • Sensitivity 50mV/A
  • Frequency DC ~ 500kHz
  • Sensor Type Magnetoresistive
  • Current - Sensing ±40A