CT12E-04S200-1
CT12E-04S200-1
Part Number: CT12E-04S200-1
Product Classification: Alarms, Buzzers, and Sirens
Manufacturer: Challenge Electronics
Description: MAGNETIC XDCR 2-4V SMT
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Approval Agency -
  • Ratings -
  • Ingress Protection -
  • Voltage - Rated 3 V
  • Driver Circuitry Transducer, Externally Driven
  • Duration -
  • Port Location Top
  • Size / Dimension 0.472" Dia (12.00mm)
  • Height - Seated (Max) 0.146" (3.70mm)
  • Termination Solder Pads
  • Frequency 2kHz
  • Technology Magnetic
  • Input Type Zero-Peak Signal
  • Current - Supply 80mA
  • Voltage Range 2 ~ 4V
  • Sound Pressure Level (SPL) 80dB @ 3V, 10cm