CT10E-04S283-6
CT10E-04S283-6
Part Number: CT10E-04S283-6
Product Classification: Alarms, Buzzers, and Sirens
Manufacturer: Challenge Electronics
Description: MAGNETIC XDCR 3-4.5V SMT
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Ingress Protection -
  • Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
  • Size / Dimension 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
  • Driver Circuitry Transducer, Externally Driven
  • Operating Mode Single Tone
  • Duration -
  • Port Location Top
  • Current - Supply 100mA
  • Voltage - Rated 3.6 V
  • Termination Solder Pads
  • Technology Magnetic
  • Input Type Zero-Peak Signal
  • Operating Temperature -30°C ~ 70°C
  • Sound Pressure Level (SPL) 90dB @ 3.6V, 10cm
  • Frequency 2.83kHz
  • Voltage Range 3 ~ 4.5V