CSSU2512FT10L0
CSSU2512FT10L0
Part Number: CSSU2512FT10L0
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: Stackpole Electronics Inc
Description: RES SHUNT, 2512, 0.01 OHM, 1%, 5
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Tolerance ±1%
  • Power (Watts) 5W
  • Resistance 10 MOhms
  • Temperature Coefficient ±50ppm/°C
  • Supplier Device Package 2512
  • Package / Case 2512 (6332 Metric)
  • Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Composition Metal Element
  • Operating Temperature -55°C ~ 170°C
  • Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
  • Size / Dimension 0.250" L x 0.120" W (6.35mm x 3.05mm)