CSFC208-2002A001R1AF
CSFC208-2002A001R1AF
Part Number: CSFC208-2002A001R1AF
Product Classification: Headers, Receptacles, Female Sockets
Manufacturer: Greenconn
Description: FEMALE HEADERPCB RECEPTACLE, LOC
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Rows 2
  • Mounting Type Surface Mount
  • Number of Positions 40
  • Contact Finish - Mating Gold
  • Ingress Protection -
  • Material Flammability Rating UL94 V-0
  • Contact Material Phosphor Bronze
  • Applications -
  • Number of Positions Loaded All
  • Termination Solder
  • Current Rating (Amps) 2A
  • Contact Type Female Socket
  • Style Board to Board
  • Fastening Type Push-Pull
  • Contact Shape Square
  • Contact Finish - Post Gold
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Insulation Color Black
  • Mated Stacking Heights -
  • Connector Type Header
  • Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
  • Contact Length - Post -
  • Contact Finish Thickness - Post Flash
  • Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
  • Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
  • Voltage Rating 250VAC/DC
  • Contact Finish Thickness - Mating Flash
  • Insulation Height 0.181" (4.60mm)