CSBA1040-1R2M
CSBA1040-1R2M
Part Number: CSBA1040-1R2M
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: CODACA
Description: SMD HIGH CURRENT POWER INDUCTOR
Packaging: Cut Tape (CT)
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Shielding Shielded
  • Type Wirewound
  • Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
  • Package / Case 2-SMD
  • Inductance 1.2 µH
  • Current Rating (Amps) 16 A
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Current - Saturation (Isat) 22A
  • DC Resistance (DCR) 3.5mOhm Max
  • Supplier Device Package 1040
  • Size / Dimension 0.441" L x 0.402" W (11.20mm x 10.20mm)