CSB11-010.0M
CSB11-010.0M
Part Number: CSB11-010.0M
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: Connor Winfield
Description: XTAL OSC TCXO 10.00MHZ LVCMOS
Packaging: Strip
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Frequency 10 MHz
  • Function -
  • Base Resonator Crystal
  • Absolute Pull Range (APR) -
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Current - Supply (Disable) (Max) -
  • Voltage - Supply 3.3V
  • Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
  • Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
  • Operating Temperature -40°C ~ 55°C
  • Output LVCMOS
  • Type TCXO
  • Package / Case 10-SMD, No Lead
  • Frequency Stability ±200ppb
  • Current - Supply (Max) 2.1mA (Typ)