CS45-05D13-24-1X
CS45-05D13-24-1X
Part Number: CS45-05D13-24-1X
Product Classification: Speakers
Manufacturer: Challenge Electronics
Description: SPEAKER 4OHM 5W 104DB
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Height - Seated (Max) 0.945" (24.00mm)
  • Termination Solder Tabs
  • Type General Purpose
  • Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Port Location Top
  • Power - Max 6 W
  • Shape Round
  • Technology Magnetic
  • Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
  • Size / Dimension 1.772" Dia (45.00mm)
  • Material - Magnet Nd-Fe-B
  • Impedance 4 Ohms
  • Efficiency - dBA 104.00
  • Power - Rated 5 W
  • Distortion Rating 5% Max @ 1kHz, 1W
  • Frequency - Self Resonant 130Hz
  • Efficiency - Testing 5W/100mm
  • Frequency Range 104 Hz ~ 20 kHz