CS15-01P280-02-1
CS15-01P280-02-1
Part Number: CS15-01P280-02-1
Product Classification: Speakers
Manufacturer: Challenge Electronics
Description: SPEAKER 10.2OHM 1W 85DB
Packaging: Tray
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Ingress Protection -
  • Shape Rectangular
  • Type General Purpose
  • Operating Temperature -20°C ~ 65°C
  • Port Location Top
  • Termination Solder Pads
  • Power - Max 1.2 W
  • Technology Magnetic
  • Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
  • Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
  • Power - Rated 1 W
  • Material - Magnet Nd-Fe-B
  • Efficiency - dBA 85.00
  • Impedance 10.2 Ohms
  • Distortion Rating -
  • Frequency Range 200 Hz ~ 20 kHz
  • Efficiency - Testing 100mW/500mm
  • Size / Dimension 0.591" L x 0.276" W (15.00mm x 7.00mm)
  • Material - Cone Polyetheretherketone (PEEK)
  • Frequency - Self Resonant 2.8kHz