CS15-00S85-04-1
CS15-00S85-04-1
Part Number: CS15-00S85-04-1
Product Classification: Speakers
Manufacturer: Challenge Electronics
Description: SMT SPEAKER 8OHM 0.5W 87DB
Packaging: Cut Tape (CT)
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Ingress Protection -
  • Shape Square
  • Type General Purpose
  • Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
  • Port Location Top
  • Power - Max 800 mW
  • Termination Solder Pads
  • Technology Magnetic
  • Impedance 8 Ohms
  • Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL)
  • Power - Rated 500 mW
  • Material - Magnet Nd-Fe-B
  • Efficiency - dBA 87.00
  • Size / Dimension 0.591" L x 0.591" W (15.00mm x 15.00mm)
  • Material - Cone Polyimide (PI)
  • Frequency - Self Resonant 850Hz
  • Frequency Range 680 Hz ~ 20 kHz
  • Efficiency - Testing 500mW/10cm