CS12398-55.2M
CS12398-55.2M
Part Number: CS12398-55.2M
Product Classification: Crystals
Manufacturer: NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD)
Description: CRYSTAL 55.2000MHZ 8PF SMD
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Ratings AEC-Q200
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
  • Load Capacitance 8pF
  • Package / Case 4-SMD, No Lead
  • Frequency Tolerance ±10ppm
  • Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
  • Frequency 55.2 MHz
  • Frequency Stability ±62ppm